(0)
Masz 0 zapisanych projektów

Dofinansowanie

Jeśli chcesz wybudować dom energooszczędny lub pasywny, sprawdź koniecznie w  urzędzie gminy oraz w starostwie powiatowym, na obszarze którego będziesz inwestował, czy przysługują Ci jakieś dofinansowania do inwestycji. Coraz więcej gmin w Polsce (zwłaszcza tych bogatszych) częściowo zwraca poniesione nakłady finansowe inwestorom, którzy troszczą się o środowisko naturalne budując ciepłe domy.

Ty także masz szansę na dofinansowanie. Twój energooszczędny dom, który zamierzasz postawić,  jest w założeniu znacznie ekologiczniejszy od tego, który budowany jest w technologii tradycyjnej. Emituje do atmosfery mniej ciepła i innych substancji niszczących naturę. Dlatego urzędnicy mogą zwrócić Ci część nakładów finansowych poniesionych na zamontowane w nim urządzenia, które będą odzyskiwały energię i będą funkcjonowały proekologiczne. O dofinansowanie z gmin i powiatów należy starać się dopiero po zakończeniu budowy. Każdy samorząd określa własne zasady i warunki, na podstawie których można ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów inwestycyjnych. Podjęta w tym celu uchwała gminy określa także wysokość kwoty zwrotu.

Tyle jeśli chodzi o zwroty… Skąd jednak wziąć pieniądze na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego?

Jeśli nie dysponujesz odpowiednią ilością gotówki, możesz postarać się o preferencyjny kredyt, których inwestującym w domy energooszczędne i pasywne udzielają niektóre banki. Z takiego kredytu m.in. możesz sfinansować: zakup pompy ciepła, kolektorów słonecznych, kotłów na paliwo odnawialne, dachów  i wielu innych materiałów, dzięki którym Twój dom będzie ekologiczny i energooszczędny. Kredyt ten jest dość nisko oprocentowany, można go spłacać przez 10 lat od chwili zawarcia umowy z bankiem. Zdarzają się także przypadki, że bank może umorzyć nawet połowę odsetek od kredytu. Kredyt ten można próbować pozyskać poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W wielu regionach kraju dofinansowania można otrzymać poprzez Powiatowe lub Gminne Programy Środowiska, Programy Ograniczenia Niskiej Emisji czy Fundację Wspomagania Wsi. Warto śledzić także informacje Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ściśle współdziała z bankami i od czasu do czasu ogłasza nowe programy związane z dofinansowaniem budownictwa energooszczędnego.